Wiceprezes Polskiego Towarzystwa Ginekologii Plastycznej i Rekonstrukcyjnej
Redaktor naczelny kwartalnika Ginekologia Plastyczna i Rekonstrukcyjna
Nawet do 40% seksualnie aktywnych kobiet doświadcza dysfunkcji seksualnych (female sexual disorders ? FSD) obejmujących:
Aktualnie rekomendowane leczenie tych zaburzeń to:
Leczenie hormonalne zaakceptowane przez Agencję Żywności i Leków (FDA) to krótkie cykle terapii testosteronem i stosowanie flibanseryny [2], która w atmosferze skandalu, dwukrotnie odrzucana jako terapia FSD przez FDA z powodu niskiej skuteczności (niewielka poprawa < 50%) i poważnych obostrzeń podczas stosowania, została pod naciskiem organizacji feministycznych dopuszczona do leczenia jednej z postaci FSD [2, 3].
Z tego powodu pozostają zatem pacjentki z nierozwiązanym problemem, który ma wpływ na życie emocjonalne, relacje partnerskie itd.
W 2014 r. dr Charles Runnels przeprowadził badanie pilotażowe mające na celu ocenę wpływu iniekcji osocza bogatopłytkowego (platelet rich plasma ? PRP) w określone punkty w obrębie łechtaczki i przedniej ściany pochwy [4]. Runels swoją metodę opatentował, rozpowszechnił i nazwał O-Shot? (www.oshot.info).
Osocze stosowane jest od wielu lat w leczeniu trudno gojących się ran, ortopedii, chirurgii stomatologicznej, a przede wszystkim w medycynie estetycznej. Substancje zawarte w PRP po odpowiedniej aplikacji aktywują komórki macierzyste w miejscu podania, prowadząc do poprawy funkcji i struktury tkanki [5, 6]. W ginekologii opisano zastosowanie PRP w leczeniu opornego na terapię farmakologiczną liszaja twardzinowego, neuralgii nerwu sromowego i wysiłkowego nietrzymania moczu [7, 8, 9, 10].
Runnels do badania zakwalifikował 12 kobiet w wieku 24?64 lat z rozpoznaniem FSD, u których podał 4 ml PRP w ciała jamiste łechtaczki i do przedniej ściany pochwy. Pacjentki oceniane były po jednym wstrzyknięciu po 12 i 16 tygodniach na podstawie walidowanych skal zaburzeń seksualnych FSDS-R (Female Sexual Distress Scale-Revised) i FSFI (Female Sexual Function Index).
U 70% badanych nastąpiła poprawa. Nie stwierdzono powikłań w trakcie leczenia ani po nim. Jako efekt uboczny u 2 pacjentek wystąpiło pobudzenie seksualne podczas oddawania moczu (samoistne orgazmy!) i ciągłe pobudzenie seksualne, które ustąpiły samoistnie w ciągu 2 tygodni po zabiegu. Ten zaskakujący efekt uboczny związany był zdaniem badaczy prawdopodobnie z wolumetrycznym działaniem i wzrostem ciśnienia w okolicy łechtaczki, cewki moczowej i gruczołów Skennego [4].
W 2017 r. badanie oparte na metodzie O-shot przeprowadził Neto [9], który zastosował iniekcje PRP nie tylko w przypadku dysfunkcji seksualnych, ale również w wysiłkowym nietrzymaniem moczu i pęcherzu nadreaktywnym, uzyskując poprawę u 94% pacjentek. Możliwe wytłumaczenie tak wyraźnego efektu podania osocza bogatopłytkowego to poprawa przepływu krwi przez kompleks łechtaczkowy ? jeden z czynników wzrostu uwalniany z aktywowanych płytek krwi to czynnik wzrostu naczyń (vascular growth factor ? VEGF) odpowiedzialny za tworzenie nowych naczyń. Również możliwa jest poprawa w zakresie unerwienia tej okolicy, jeśli weźmiemy pod uwagę promujący wpływ PRP na wzrost aksonów w hodowlach in vitro [11].
Wiele badań wykazało również wpływ czynników zawartych w PRP na aktywację komórek macierzystych, które mogą różnicować się w komórki różnych typów tkanek w miejscu podania [12].
Wnioski
Pomimo metodologicznego ograniczenia tego badania, biorąc pod uwagę bardzo wyraźną odpowiedź na leczenie, brak powikłań i prostotę metody, dalsze badania przyniosą odpowiedź co do zastosowania O-shot w leczenie dysfunkcji seksualnych i być może innych zaburzeń układu moczowo-płciowego.
Piśmiennictwo
Nasza strona internetowa kierowana jest wyłącznie dla użytkowników, którzy posiadają formalne wykształcenie z zakresu ochrony zdrowia, medycyny estetycznej oraz dla przedsiębiorców zainteresowanych ofertą BT MED w związku z prowadzeniem działalności gospodarczej.
Przechodząc dalej, Oświadczasz, że: