CELLUMA – najczęściej nagradzana medyczna lampa LED na świecie
31 sierpnia 2020
wyposażenie kliniki medycyny estetycznej 2
BIOXEL – laser CO2
6 marca 2020
ewakuator dymów zabiegowych 2

Pochłaniacz dymów zabiegowych

Profesjonalny ewakuator zapewnia zdrowe powietrze w miejscu pracy lekarza i kosmetologa. Gwarantuje skuteczne usunięcie z pola zabiegowego przykrych zapachów, bakterii, wirusów, organicznych i nieorganicznych chemikaliów, które powstają podczas zabiegów z wykorzystywaniem laserów, diatermii chirurgicznych czy plazmy.

Dym chirurgiczny - składa się z wody oraz resztek komórkowych, w tym substancji chemicznych, cząstek krwi i tkanek oraz wirusów i bakterii. Jeśli dym nie jest odsysany, rozprasza się i może być wchłonięty przez człowieka.

Powstałe gazy zawierają w sobie tlenek węgla (czad), cyjanek wodoru, toluen, benzen, formaldehyd, tetrachloroetylen i benzopiren. Ponad czterdzieści chemikaliów zostało wyizolowanych z dymu chirurgicznego. Wiele z nich sklasyfikowano jako kancerogenne (rakotwórcze). Oprócz trującego dymu, toksyny chemiczne mogą prowadzić do podrażnienia płuc i zapalenia dróg oddechowych. Substancje te mogę wywoływać bóle głowy, podrażnienia oczu, nosa i gardła. Gazy takie jak tlenek węgla i metan, które zostały wykryte w dymie chirurgicznym, są mutagenne i kancerogenne tak samo jak dym tytoniowy.

Dym chirurgiczny może powodować: zapalenie dróg oddechowych, kaszel, podrażnienie oczu, nudności/wymioty, niedotlenienie, zawroty głowy, zapalenie skóry, zaburzenia sercowo-naczyniowe.

Oprócz lekarzy i pracowników medycznych, bezpośrednio zagrożonych, na wdychanie dymu podczas zabiegu narażeni są również pacjenci.

Najskuteczniejszym sposobem na zmniejszenie ryzyka związanego z dymem powstałym podczas procedur medycznych i kosmetycznych, jest jego odsysanie za pomocą systemu ewakuacji. Pozwala on usunąć dym i pył zaraz po powstaniu, w bliskiej odległości od jego źródła, nie pozwalając mu się rozprzestrzeniać.

Najważniejsze cechy produktu:
  • wydajność czyszczenia: 235 m³ / h
  • filtr trójstopniowy: filtr wstępny, filtr mikrocząstek, filtr węglowy
  • neutralizacja nieprzyjemnych zapachów
  • gięte ramie ssące
  • podstawa jezdna
Motor / obsługa:
  • Niskoszumowy silnik bezszczotkowy może być regulowany bezstopniowo. Cicha praca wpływa na wysoki komfort pracy.
  • Odpowiednią moc ssania można regulować ręcznie za pomocą pilota zdalnego sterowania lub za pomocą przycisków na umieszczonych na obudowie urządzenia.

Filtry

Ewakuator ma 3 etapowy układ filtrujący:

Filtr wstępny oczyszcza powietrze z dużych cząstek stałych. W kolejnym etapie filtr przeciwpyłowy (HEPA), o całkowitej powierzchni filtracji wynoszącej 2,5 m², skutecznie wychwytuje drobne i szkodliwe cząsteczki. Ostatni filtr, z węglem aktywnym, pochłania szkodliwe gazy, zapachy i opary z zassanego powietrza.

System odciągowy jest dodatkowo wyposażony we wskaźnik zanieczyszczenia filtrów, który informuje optycznie i akustycznie, o potrzebie ich wymiany.

Specyfikacja techniczna

Wymiary 420x245x400mm
Natężenie dźwięku < 56 dB
Wydajność czyszczenia na godzinę 235 m3
Prędkość lotu 17 m/s
Waga 12 kg

5 składników dymu zabiegowego:

  1. Para wodna (dym chirurgiczny i aerozole zawierają ponad 95% pary wodnej w postaci gorącej (dym chirurgiczny) i schłodzonej (aerozol). Sama para wodna nie jest niebezpieczna, lecz jest nośnikiem niebezpiecznych związków.
  2. Cząstki (podczas typowego 10 minutowego zabiegu laserowego lub elektrochirurgicznego do powietrza uwalnianych jest nawet do 100 000 000 cząstek. Dym i aerozole mogą zawierać różne rodzaje cząstek w rozmiarze od 0,1µm do 200µm Większość cząstek pochodzących z waporyzacji tkanek jest wielkości 0,3 µm, które mogą dostać się do układu oddechowego).
  3. Chemikalia (niektóre z dopuszczalnych poziomów ekspozycji są z reguły przekraczane podczas zabiegów chirurgicznych, dotyczy to gazów:
    • Benzen
    • Toluen
    • Cyjanowodór
    • Formaldehyd
    • Poli-nuklearne węglowodory aromatycze)
  4. Chemikalia nieorganiczne.
  5. Mikroorganizmy (podczas zabiegów z otwartym polem operacyjnym lub endoskopowym powstały dym może zawierać: bakterie (0,3µm), mykobakterie (0,5µm), grzyby, wirusy:
    • Zapalenia wątroby typu B (0,4µm)
    • HIV (0,5µm)
    • HPV - powodujący występowanie kłykcin kończystych (0,4µm))

Nasza strona internetowa kierowana jest wyłącznie dla użytkowników, którzy posiadają formalne wykształcenie z zakresu ochrony zdrowia, medycyny estetycznej oraz dla przedsiębiorców zainteresowanych ofertą BT MED w związku z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Przechodząc dalej, Oświadczasz, że: